Standardna »zahodna« prehrana je običajno znana po tem, da ne skopari s kalorijami. Veliko je pakirane in predelane hrane, ki je pogosto revna s hranljivostjo, vitamini in minerali. Pomanjkanje slednjih pa je za naše telo nevarno, saj jih naša telesa ne morejo proizvesti sama. Tako je le raznovrstna in čim manj predelana hrana sposobna našemu telesu zagotoviti vse, kar potrebuje.
Verjeli ali ne, določena pomanjkanja so zelo pogosta. Na primer železo, vitamin D, magnezij itd. Odvisno od vitaminov in mineralov, ki jih vašemu telesu primanjkuje, se boste soočili s simptomi, ki se običajno izražajo v utrujenosti, šibkosti, težavah s koncentracijo in oslabljenim imunskim sistemom. Toda kako izboljšati prehrano, da bi z njo zaužili vse potrebno? V ta namen smo vam pripravili seznam najpogostejših vitaminov in mineralov, ki primanjkujejo našim telesom, in razlag, kako njihovo pomanjkanje vpliva na naše zdravje.
Najpogostejša pomanjkanja vitaminov in mineralov
Vitamin D
Okrog 30 do 40 % odraslih v razvitem svetu se bi naj soočalo s pomanjkanjem vitamina D. Tega vitamina ne bomo našli v številni hrani. Naše telo pa ga je sposobno proizvajati, ko je koža neposredno izpostavljena sončni svetlobi. Toda veliko ljudi se izogiba aktivnostim v naravi ali za njih nima časa, zaradi česar se telo sooča s pomanjkanjem vitamina D. Medtem ko nekateri imajo možnost preživetja časa v sončnem popoldnevu, spet drugi, ki živijo dlje od ekvatorja, te možnosti nimajo.
Železo
S pomanjkanjem železa se pogosteje srečujejo ženske, vegetarijanci/vegani in otroci, ki zavračajo številno hrano. Strokovnjaki predvsem za otroško prehrano svetujejo, da se v njo vnese živila bogata z železom in s tem poskrbi za morebitne težave s slabokrvnostjo. Železo je pomemben mineral, ki poskrbi za prenašanje kisika po krvi, boljše kognitivne sposobnosti in veliko več.
Magnezij
Mineral magnezij je vključen v številne encimske reakcije, ki se vsakodnevno dogajajo v našem telesu, vključujoč tiste, ki podpirajo strukturo in funkcionalnost naših mišic, srca, kosti in zob. Po nekaterih strokovnih domnevah naj bi se kar polovica odraslih v razvitem svetu soočala s pomanjkanjem magnezija. Še posebno pri tem izstopajo starejši, katerih telesa ga niti ne morejo popolnoma absorbirati, sladkorni bolniki, ljudje s srčnimi težavami in tisti, ki zlorabljajo droge.
Vitamin B6 in B12
Ta vitamina sta pomembna, saj ohranjata visoko energijo, poskrbita za zdravo živčevje in kognitivne sposobnosti ter pomagata pri proizvajanju krvnih celic. Nekaj več pozornosti na ta dva vitamina morajo imeti ljudje, katerih prehrana temelji izključno na rastlinah, in starejši, ki imajo običajno težave z absorbcijo. Tudi ljudje s različnimi genetskimi napakami so bolj podvrženi pomanjkanju vitamina B6 in B12.
Kalcij in kalij
Kalcij in kalij sta elektrolita, ki ju lahko najdemo v številni hrani, predvsem v zelenjavi in mlečnih izdelkih. Z njunim pomanjkanjem se običajno srečujejo starejše ženske in tisti, ki ne uživajo mlečnih izdelkov in določene zelenjave, sadja ali krompirja. Pomanjkanje kalcija in kalija je nevarno, saj igrata pomembno vlogo pri zdravju kosti in srca, ohranjata funkcionalnost živčevja in skrbita za zdrav razvoj/rast otrok.
Simptomi ob pomanjkanju vitaminov in mineralov
Simptomi ob pomanjkanju vitaminov in mineralov se lahko razlikujejo od osebe do osebe in so odvisni od tega, kateri vitamin oziroma mineral našemu telesu primanjkuje. V nadaljevanju boste spoznali najpogostejše simptome, ki morebiti nakazujejo, da se vaše telo sooča s pomanjkanjem katerega izmed vitaminov ali mineralov:
- pomanjkanje energije;
- mišična šibkost in krči;
- izguba kostne gostote, ki poveča tveganje zloma in možnost pojava osteoporoze v kasnejših letih;
- zapoznela rast in težave z razvojem pri otrocih ter mehka struktura kosti;
- oslabljen imunski sistem;
- prizadete možganske funkcije;
- slabokrvnost;
- srčne bolezni;
- krvne bolezni;
- slaba prebava;
- migrene;
- nenormalen srčni ritem.