O holesterolu slišimo veliko, o trigliceridih, ki enako močno vplivajo na zdravje srca in možganov, pa bore malo. Povezava med trigliceridi in holesterolom je namreč zelo tesno prepletena. Visoka raven trigliceridov v krvi v povezavi s povišanim slabim holesterolom je včasih celo smrtonosna kombinacija, ki privede do srčnih napadov in kapi. Trigliceridi so tako zelo pomemben dejavnik, ki vpliva na naše zdravje, zato je njihovo raven potrebno spremljati enako pozorno kot holesterol.
Kaj pomenijo različne ravni trigliceridov in holesterola?
Trigliceridi in holesterol so vrsta lipoproteinov z različno gostoto. Oboji se merijo z njihovo količino v krvi. Celoten holesterol predstavljata slab in dober holesterol, katerih vsoti se prišteje še 20 % vrednosti trigliceridov. Nekako tako potem zdravniki odčitajo raven holesterola v krvi. Zaradi tega je pred opravljanjem krvnega testa zaželeno, da se pacient posti vsaj 10 ur, saj se lahko raven trigliceridov po obroku dvigne za kar 30 % od resnične ravni. Tudi alkohol med drugim povzroči povišanje trigliceridov, zaradi česar je pitje alkohola pred krvnim testom strogo odsvetovano.
Strokovnjaki so si v večini enotni, da je normalna raven trigliceridov pod 150. Preveč slabega holesterola in trigliceridov pa povzroči, da se maščoba prične odlagati na stene arterij, kar lahko privede do ateroskleroze, poveča tveganje za nastanek kardiovaskularnih bolezni in povzroči kap
Kaj so trigliceridi?
Trigliceridi so najbolj pogosta oblika telesne maščobe. Čeprav niso v celoti slabi, saj nam dajejo energijo, je njihovo glavno delo shranjevanje odvečne energije (kalorij), ki jo v telo vnesemo s hrano. Trigliceridi tako počivajo v maščobnih celicah, dokler telo ne potrebuje dodatne energije.
Podobno kot holesterol tudi trigliceridi niso maščobe, ki bi bile topne v krvi. Zaradi tega prosto potujejo po krvnem obtoku in se oklepajo lipoproteinov. Ko trigliceridi s krvjo dosežejo naše celice, se pretvorijo v slab holesterol. To pomeni, da se njihova vsebnost maščob zniža, medtem ko se vsebnost beljakovin poveča, kar povzroči tudi povišanje njihove gostote. Dober holesterol pa je po drugi strani bolj bogat z beljakovinami kot slab holesterol. Dober holesterol ne vsebuje trigliceridov in celo pomaga pri odstranjevanju slabega holesterola iz našega krvnega obtoka in posledično tudi iz našega telesa.
Naravni načini za znižanje ravni trigliceridov
Uživanje nepredelane rastlinske hrane - povedano preprosto, kar je dobro za ohranjanje zdrave ravni holesterola, je dobro tudi za ohranjanje zdrave ravni trigliceridov. Številne raziskave so dokazale, da je nepredelana rastlinska hrana tista, ki ohranja zdravo raven holesterola in trigliceridov ter posledično preprečuje pojav raznih srčnih in sladkornih bolezni. Rastlinska prehrana je tudi bogata z vlakninami, zaradi česar bo blagodejno vplivala na prebavo. Stročnice, sadje, zelenjava itd.
Uživanje bolj zdravih maščob - zamenjajte nasičene maščobe iz mesa in mlečnih proizvodov z nenasičenimi maščobami iz semen, oreškov in oliv. Tudi trans-maščobam se je za ohranjanje zdrave ravni trigliceridov potrebno izogibati.
Izogibanje sladkorju in prečiščenim ogljikovim hidratom- iz prehrane pa odstranite tudi koruzni sirup, ki je izredno bogat s fruktozo.
Omejite pitje alkohola - ta namreč vsebuje veliko kalorij in sladkorja, zaradi česar močno vpliva na raven trigliceridov.
Rekreacija - vsaj 30 minut zmerne vsakodnevne rekreacije bo zmanjšalo raven trigliceridov in spodbudilo nastajanje dobrega holesterola. Ne pozabimo, da se neporabljene kalorije pretvorijo v trigliceride. Če se soočate s prekomerno težo, bo že izguba 10 % vaše telesne teže zmanjšala raven trigliceridov do 20 %.