Koronavirus in najrazličnejši ukrepi za zajezitev le-tega so nas nekoliko osamili od družbe, zato smo velikokrat prijatelja našli v pametnem telefonu, tablici, televizorju, računalniku itd. Čeprav smo se velikokrat potrudili, da bi uporabo pametnih naprav omejili, smo na koncu napravo odložili šele po nekaj urah uporabe. Toda pretirana uporaba takšnih naprav ne razvija samo zasvojenosti, temveč na zdravje negativno vpliva tudi drugače. Govorimo seveda o modri svetlobi, ki jo oddaja zaslon vsake pametne naprave. Ta vpliva na naše psihično zdravje, socializacijo, bolečine in celo na kožo. V nadaljevanju lahko spoznate nekaj negativnih učinkov, ki jih povzroča modra svetloba.
Depresija
Dlje, kot gledamo v zaslon pametne naprave, bolj smo nagnjeni k depresiji. To so potrdile številne študije, ki so našle povezavo med časom preživetim za zaslonom in depresijo. Možen pa je tudi razplet v obratni smeri. Kakor čas preživet za zaslonom vodi v depresijo, tako lahko ta v obratni smeri vodi do časa preživetega za zaslonom.
Pretirana uporaba pametnih naprav vodi do pomanjkanja socialnih stikov, kar lahko sproži anskioznost in depresijo. To pa lahko preprečite na zelo preprost način. Odpravite se v naravo, na druženje povabite prijatelja, vzemite si čas za sončni vzhod ali zahod, … Čim več časa poskusite preživeti v naravi, saj je ta najboljše zdravilo za depresijo.
Nepravilna drža vratu
Govorimo o drži, ko je glava potisnjena naprej v zelo čudnem položaju. Brada se skorajda dotika ključnice, pametna naprava pa je nekje na predelu trebuha. Prenizko držanje pametne naprave lahko namreč uščipne majhne kosti, ki se nahajajo na vrhu hrbtenice. Posledično se vratne mišice postavijo v nenaraven položaj, kar vodi do napetih mišic, živcev, ligamentov in medvretenčnih ploščic.
Glava potisnjena naprej, sključena ramena in ukrivljen hrbet dolgoročno povzročajo zelo hude telesne spremembe. Že sama glava tehta okoli 5 kilogramov, kar za vrat, ko je ta v nepravilnem položaju, pomeni hud napor.
To breme lahko spremenite tako, da ramena potisnete nazaj in pogledate v strop. Ramena naj prevzamejo obliko kvadrata in ne kroga. Brado potiskajte navzgor in z občutkom odprite usta. Če je le možno, glavo še bolj potisnite nazaj in brado navzgor. Usta nato počasi odpirajte in zapirajte, da napete vratne mišice sprostite. To tehnike izvedite vedno, ko boste v nepravilnem položaju nekaj časa.
Spreminjanje možganov
Pretirana uporaba pametnih naprav in posledično pretirano gledanje v zaslon lahko sčasoma dobesedno spremenita možgane. To se nanaša na sivo možganovino, ki v možganih obdeluje informacije, in belo možganovino, ki prenaša sporočila med živci. Povedano preprosto, pretirana uporaba zaslona je povezana s pojavom atrofije sive možganovine in poškodbo bele možganovine, kar vodi do prizadete funkcije komunikacije, povečajo se možganske bolezni in poslabšajo se kognitivne sposobnosti.
Najboljši način, da se možganovina opomore, je, da med uporabo pametne naprave večkrat za nekaj trenutkov zaprete oči.
Poškodbe kože
Vsi zasloni pametnih naprav oddajajo modro svetlobo. Ta je del spektra vidne svetlobe z visoko energijo in nizko valovno dolžino. Čeprav so te raziskave še v teku, lahko zatrdimo, da lahko pretirana uporaba zaslonov pametnih naprav povzroči prezgodnje staranje in hiperpigmentacijo. To se zgodi zaradi oksidativnega stresa, ki uničuje kolagen. Kožo sestavlja tudi kemična snov po imenu flavin, ki modro svetlobo absorbira. Posledica absorpcije pa povzroči ustvarjanje kisikovih molekul (prostih radikalov), ki poškodujejo kožo.
Kratkovidnost
Modra svetloba pripomore k razvoju »utrujenih oči« in sive mrene, glavkoma in drugih bolezni oči. Ko pogled osredotočimo na zaslon pametne naprave, smo nemudoma vklopili vid na blizu. S povečano in pretirano uporabo takšnega vida pa obstaja velika verjetnost za razvoj kratkovidnosti.