Starost, pri kateri imamo prvega otroka, in skupno število otrok, ki jih rodimo v življenju, je določeno z DNK zaporedji. 24 genov v dvanajstih različnih zaporedjih določa, kdaj bomo dobili otroka in koliko otrok bomo imeli. To je potrdila študija Univerze v Oxfordu, nizozemske univerze v Groningenu in švedske univerze Uppsala, ki je bila objavljena v Nature Genetics. 250 sociologov, biologov in genetikov z vsega sveta je proučevalo podatke o starosti 238.064 moških in žensk, pri kateri so imeli prvega otroka, in skupno število otrok pri 330.000 moških in ženskah. Do sedaj je bilo razmnoževanje pogojeno z osebno izbiro, socialnimi okoliščinami in okoljskimi dejavniki. Nova raziskava dokazuje, da obstaja tudi biološka osnova za razmnoževanje.
Vodilna avtorica študije, Melinda Mills z oxfordske univerze, pravi: »Končno vemo, kje so tisti geni, ki vplivajo na razmnoževanje. Ugotovili smo povezavo med DNK in poznejšo menstruacijo in kasnejšo menopavzo. Nekega dne bodo lahko zdravniki odgovorili na pomembno vprašanje ženske: 'Kako dolgo lahko še čakam?' Število otrok je še vedno močno odvisno od številnih družbenih in okoljskih dejavnikov, ki bodo vedno vplivali na to, ali in kdaj imamo otroke.«
Študija kaže, da so zaporedja DNK, ki 'določajo' starost, pri kateri imajo ljudje svojega prvega potomca, in obdobje, ko pridemo v menopavzo, povezana tudi s spolnim razvojem oziroma starostjo, ko dobi dekle prvo menstruacijo, in obdobjem, ko se fantom spremeni glas.
Nicola Barban z oxfordske univerze pravi: »Naši geni ne določajo našega obnašanja, ampak nam je prvič uspelo, da smo opredelili DNK, ki na to vpliva. To je le delček velike sestavljanke.«
Raziskovalci so izračunali, da vseh dvanajst variant skupaj napoveduje manj kot odstotek časa, pri katerem imajo moški in ženske prvega otroka oziroma število otrok, ki jih imajo v svojem življenju. Kljub nizkemu odstotku pa ga lahko uporabimo za napovedovanje verjetnosti, pri kateri bo ženska imela druge otroke. Pomembno je, da so raziskovalci identificirali gene; nekateri od teh namreč vplivajo na neplodnost, medtem ko drugih še niso preučevali. Kakorkoli, dopolnjeno razumevanje funkcije genov zagotavlja nova spoznanja glede zdravljenja neplodnosti.