Pomembno je, da se kmalu po porodu začnejo krepiti mišice medeničnega dna ter globoka trebušna mišica, saj s tem odpravljamo tudi razmik trebušnih mišic ali diastasis recti. Za pravilno izvajanje teh vaj je dobro, če nam nekdo, ki to zna, izmeri razmik in preveri ali so stiski pravilni.
Dvig na prste
Začetni položaj: stoja, opiramo se na voziček. Močno stisnemo mišice medeničnega dna in se dvignemo na prste, hkrati tudi napnemo stegenske mišice ter zadnjico. Zadržimo 5 sekund in spustimo ter popustimo medenično dno.
Ponovimo: 10-krat
Dobro za: poživitev celega telesa, krepitev medeničnega dna ter krepitev nog in zadnjice.
Počep
Začetni položaj: stoja, opiramo se na voziček, močno stisnemo medenično dno ter se z ravnim hrbtom spustimo v počep, pazimo, da kolena ne sežejo preko prstov na stopalih ter da ohranjamo ravno hrbtenico.
Ponovimo: 10-krat
Dobro za: zadnjico, stegenske mišice ter mišice medeničnega dna.
Priklon in odnoženje
Začetni položaj: z ravno hrbtenico počepnemo na stojni nogi (v našem primeru desna noga), za njo križamo levo nogo v počep, stisnemo mišice medeničnega dna in se z desno, stojno nogo, dvignemo ter odnožimo z levo nogo.
Ponovimo: 10-krat z vsako nogo
Dobra vaja za: zadnjico, stegenske mišice, abduktorje in mišice medeničnega dna.
Superman - supermami
Začetni položaj: z eno roko se opiramo na voziček, vzročimo z levo roko in zanožimo z desno nogo, stisnemo mišice medeničnega dna in rahlo potegnemo popek proti hrbtenici. Dvignjeno desno nogo, počasi potegnemo naprej proti trebuhu in se z levo roko lahko oprimemo vozička ali jo potegnemo ob telo.
Ponovimo: 10-krat z vsako nogo
Dobro za: globoko trebušno mišico in mišice medeničnega dna, hrbtne mišice, zadnjico, stegenske mišice in ravnotežje.
Tekst in foto: Lara Rosina