... povečanega tveganja za avtizem pri nerojenem otroku.
Ženske, ki med nosečnostjo uživajo konopljo, tvegajo, da bo njihov otrok avtist.
V največji tovrstni študiji so raziskovalci iz Ottawe ugotovili, da so bili otroci, katerih matere so med nosečnostjo uživale konopljo, bolj izpostavljeni avtizmu. Incidenca avtizma je bila štiri na tisoč otroki. Ugotovitve so objavili v ugledni medicinski reviji Nature Medicine.
Rekreacijska konoplja je zdaj v Kanadi zakonita, vendar to ne pomeni, da je varna za noseče ali doječe. Health Canada in Društvo porodničarjev in ginekologov Kanade priporočata, da jih nosečnice in doječe matere ne uporabljajo in pred tem svarijo tudi na embalaži.
»Kljub tem opozorilom obstajajo dokazi, da več žensk uživa konopljo med nosečnostjo," je dejal dr. Mark Walker, vodja oddelka za porodništvo, ginekologijo in oskrbo novorojenčkov v bolnišnici Ottawa, profesor na univerzi v Ottawi in višji avtor študije. »To je zaskrbljujoče, saj tako malo vemo o tem, kako konoplja vpliva na nosečnice in njihove dojenčke. Bodoči starši bi se morali seznaniti z možnimi tveganji in upamo, da nam lahko pomagajo študije, kot je naša.«
Raziskovalna skupina je pregledala podatke o vsakem rojstvu v Ontariu med letoma 2007 in 2012, to je še preden so legalizirali rekreacijsko konoplja. Od pol milijona žensk v raziskavi jih je približno 3000 (0,6 odstotka) med nosečnostjo uživalo konopljo.
Raziskovalci so že prej ugotovili, da je uporaba konoplje v nosečnosti povezana s povečanim tveganjem za prezgodnji porod in ustvarili animirani video, ki povzema njihove ugotovitve. V tej študiji so ugotovili, da so ženske, ki so med nosečnostjo uživale konopljo, pogosto uporabljale druge snovi, vključno s tobakom, alkoholom in opioidi.
Glede na te ugotovitve so raziskovalci v tej študiji posebej preučili 2200 žensk, ki so poročale, da so med nosečnostjo uporabljale samo konopljo in nobenih drugih snovi. Ugotovili so, da imajo dojenčki, rojeni tej skupini, še vedno večje tveganje za avtizem v primerjavi s tistimi, ki niso uživali konoplje.
Raziskovalci ne vedo, koliko konoplje so uživale ženske, kako pogosto, v katerem obdobju nosečnosti in kako. Ugotavljajo tudi, da čeprav so poskušali nadzorovati druge dejavnike, ki bi lahko vplivali na nevrološki razvoj, njihova študija še vedno lahko pokaže le povezanost - ne pa vzroka in učinka.
Ugotovili so, da imajo dojenčki, rojeni tej skupini, še vedno večje tveganje za avtizem v primerjavi s tistimi, ki niso uživali konoplje. Konoplja postaja bolj družbeno sprejemljiva, nekateri bodoči starši pa zato morda mislijo, da se lahko uporablja za zdravljenje jutranje slabosti.
»V preteklosti nismo imeli dobrih podatkov o vplivu konoplje na nosečnosti,« je dejal dr. Daniel Corsi, epidemiolog v bolnišnici. »To je ena največjih študij na to temo doslej. Upamo, da bodo naše ugotovitve ženskam in njihovim zdravstvenim delavcem pomagale pri sprejemanju premišljenih odločitev.« Ženske, ki razmišljajo o konoplji ali jo trenutno uporabljajo med nosečnostjo, se morajo pogovoriti s svojim zdravnikom, da se lažje odločijo, kaj je najbolje zanje in za njihovega otroka.
Vir: Bolnišnica Ottawa