Kolesarjenje je v Sloveniji že od nekdaj priljubljena rekreacija, odkar pa se v svetovnem merilu naši profesionalni kolesarji uvrščajo v sam vrh kolesarske smetane, je naraslo zanimanje tudi za nekoliko bolj resno rekreacijo. Vse več kolesarjev v polni kolesarski opremi videvamo na cestah in priznati je potrebno, da je njihova pripravljenost na zavidljivi ravni.
Če tudi sami razmišljate o kolesarjenju kot načinu rekreativnega športa, pri katerem bi radi dosegli določen napredek in rezultat, bo za to potrebno pridno trenirati. Seveda bo pomembno tudi pravilno prehranjevanje, a tokrat bomo izpostavili reden trening. Celo takrat, ko vreme ne dopušča kolesarjenja na cesti.
Kdaj pride prav trenažer za kolo?
Resni kolesarji imajo doma zagotovo trenažer za kolo ali pa o njem vsaj razmišljajo. Vsak kolesar ve, kako hitro upade telesna pripravljenost, če se nekaj časa ne kolesari. Pride obdobje, ko je s kolesom nemogoče voziti zunaj. Zima, nizke temperature, poletje in ekstremno visoke temperature, izrazito deževje in še bi lahko naštevali.
Takrat še kako prav pride trenažer, ki v veliki meri omogoča precej normalno vožnjo s kolesom, pa čeprav doma v sobi, kleti ali garaži. Pri tovrstnem treningu pa sploh ne gre zgolj za telesno pripravljenost, pač pa nam prinaša še kopico pozitivnih učinkov. Seveda je učinek odvisen tudi od kvalitete trenažerja, pri čemer velja dodati, da za ene najbolj izpopolnjenih veljajo trenažerji za kolo Tacx, ki izjemno funkcionalnost dopolnjujejo tudi s stilsko dovršenostjo.
Za manj poškodb
Tako kot se tekaču zaradi neprimerne pripravljenosti, slabega ogrevanja ali premalo regeneracije zgodijo poškodbe, je podobno tudi pri kolesarjih, ki ta šport jemljejo nekoliko bolj resno. Napori na kolesu so v tem primeru precej večji kot tisti pri rekreaciji, zato je jasno, da mora biti telo nanje dobro pripravljeno. Še posebej v začetku sezone, ko že nekaj časa niste videli kolesa.
In zakaj se ne bi pripravili na sezono kar doma tudi takrat, ko vremenski pogoji kolesarjenja zunaj še ne omogočajo? S trenažerji za kolo to danes ni več problem. Tempo treninga prilagajate in povečujete po lastnih zmožnostih, pri čemer se boste ves čas počutili, kot bi bili dejansko na cesti. V ta namen si morda lahko omislite še nekaj dodatkov.
Popestrite trening na trenažerju
Za popestritev velja poskrbeti iz dveh razlogov. Prvi je, da se karseda dobro približate občutkom na cesti, drugi pa tiči v tem, da popolnoma enako poskrbite zase in za svoje telo, kot boste to počeli čez kakšen mesec zunaj. Za popestritev treninga velja denimo TV ali računalniški zaslon pred kolesom, na katerem si lahko zavrtite marsikaj.
Nekateri zgolj uživajo v glasbi ali pa si predvajajo kakšno zanimivo oddajo, spet drugi zaplavajo v popoln profesionalizem. Predvajajo si namreč posebne posnetke kolesarjev, tudi profesionalcev med vožnjo, in sicer tako, da jih kamera postavi naravnost na cesto.
Kot bi bili zunaj
Za trening na trenažerju se opremite popolnoma enako, kot bi to storili v primeru, da bi se podali na svojo 100-kilometrsko turo. Ne pozabite na bidone z vodo in energijske gele ali ploščice. Čeprav kolesarite doma, ne prekinjajte treninga zato, da bi šli pit v kuhinjo ali v hladilnik po malico. Ohranite tempo, s kakršnim želite kolesariti zunaj.
Tudi oprema je pomembna. Oblecite se v kolesarski dres in si nadenite kolesarsko čelado. Vse to vam bo v veliko pomoč pri doseganju karseda realnega občutka kolesarjenja na prostem. Seveda je zaželeno, da je prostor, v katerem kolesarite, dovolj zračen in da ni drugih motečih elementov, ki bi prekinjali trening.
Koliko stane trenažer?
Trenažerji za kolo so na voljo že od nekaj sto evrov pa vse do več tisočakov. Za katerega se boste odločili, je odvisno predvsem od vašega finančnega stanja in želja. Že tisti najcenejši vam bodo v veliko pomoč. Izdelani so z moderno tehnologijo, nudijo dovolj upora in kar nekaj nastavitev, ki vam pomagajo med vožnjo krmiliti in upravljati s težavnostjo.
Tisti nekoliko dražji modeli ponujajo več opcij nastavitev in krmiljenja upora ter celo zaslon z aplikacijo, ki omogoča predvajanje realnih posnetkov kolesarjenja na cesti. Ti posnetki so lahko celo regulirani glede na vašo dejansko hitrost, a gre v tem primeru za zares sofisticirane naprave, kakršne uporabljajo tudi profesionalni kolesarji.
Držite se rutine
Čeprav boste vadili doma, pa to seveda ne pomeni, da se vam pred pričetkom treninga ne bo potrebno ogreti. Ker od trenažerja pričakujete enake napore kot pri pravem kolesu, je tudi možnost poškodb povsem enaka. Ogrevanje je ključno, zato ga nikakor ne izpustite.
Potem pa je tu še regeneracija. Če kaj, potem je ravno regeneracijska vožnja na trenažerju mnogo bolj enostavna in varna kot na pravem kolesu. Ves čas v enakem sproščenem ritmu, brez izogibanja avtomobilom, razpokam na cesti in brez nepredvidenih manjših vzponov, ki se pojavljajo v naravnem okolju in zmotijo ta zelo pomemben del sproščanja mišic.
Prepričani smo, da vam za nakup kolesarskega trenažerja ne bo nikoli žal.