Narava v kuhinji: Gozdni jagodnjak

Ne recite, da vas ne premamijo, ko jih vidite ob poti. Drobne, rdeče jagode, ki se smehljajo ob gozdnih poteh, in ki jih lahko, če jih posadite na vrtu, gojite tudi doma. In vrtne ali jagode, ki ste jih prinesli iz gozda in posadili doma, lahko uporabljate ne le kot priboljšek, ampak tudi v zdravilne namene.

Gozdna jagoda, hrustavka, laška jagoda, smokvica, rudeča smokvica, trosk, trstek, truskva, truskalica kot se ji po domače še reče, se nabira od marca (korenina in listi), do septembra (plodovi - jagode). Prav listi so eden najboljših nadomestkov za čaj.

Učinkovine:

Jagode vsebujejo C vitamina, estre, rudninske soli, eterično olje, citronsko in jabolčno kislino, ogljikove hidrate, beljakovinske snovi, vitamin B1, B2, provitamin A, natrij, kalij, kalcij, železo, magnezij, čreslovine.

Uporabnost: 

iz jagod lahko pripravimo sladoled, marmelado, džem, sok, spečemo biskvit in uporabimo jagode kot dodatek. Najboljše so gozdne jagode, gojene jagode vsebujejo več sladkorja.

Zdravilnost:

Odpravljajo črevesni in želodčni katar, drisko, hemoroide, ledvične bolezni, pospešuje prebavo, preprečuje vnetje dlesni in krvavitve, neprijeten zadah iz ust, protin, umirjajo živčno utripanje, zavirajo nočno znojenje. Pomagajo čiistiti kri,  pri vnetem grlu in anginah, pri gripi, pri ledvičnih boleznih, pospešujejo prebavo in krepijo organizem. Obkladek iz zmečkanih listov miri (hladi) vnetja, pomaga pri odrgninah in manjših ranah.

V zdravilne namene se uporabljajo samo gozdne jagode, ki rastejo divje v naravi! Uživanje plodov jagodnjaka lahko pri občutljivih ljudeh povzroči koprivnico!

Čaj za hemoroide (zlata žila)

1 čajno žličko posušenih in zdrobljenih listov gozdnega jagodnjaka prelijemo s skodelico vrele vode. Čaj pustimo stati 10 minut, precedimo. Neoslajen čaj pijemo 3 krat na dan po eno skodelico. S tako pripravljenim čajem lahko tudi umivamo hemoroide ali si pripravimo obkladek.

Čaj za čiščenje krvi

Zmešamo sledeča zelišča: po 20 g (gozdna jagoda-list, malina-list, robida-list, navadna marjetica-korenina, pljučnik-zel).

Priprava: 1 čajno žličko mešanice prelijem s skodelico vrele vode, pustimo 15 min stati, precedimo. Na dan spijemo od 3 do 5 skodelic čaja.

Čaj proti gripi

1 čajno žličko posušenih listov gozdnega jagodnjaka prelijemo s skodelico vrele vode, pustimo stati od 8 do 10 minut. Čaj precedimo, osladimo z medom. Pijemo 5 krat na dan. 

Čaj proti vnetemu grlu (angina)

Zmešamo sledeča zelišča: 30 g navadna marjetica - cvet, 30 g gozdni jagodnjak - list, 20 g šipek -plod, 10 g kopriva - list, 10 g žajbelj - list.

Priprava: 1 čajno žličko mešanice prelijemo s skodelico vrele vode, pustimo stati od 8 do 10 minut. Čaj precedimo, osladimo, spijemo ga vsaj 3 skodelice na dan.

Čaj za zdravljenje arterioskleroze

Zmešamo sledeča zelišča: 30 g breza - list, 20 g gozdni jagodnjak - list, 20 g kopriva - list, 10 g njivska preslica - zel, 10 g ptičja dresen - zel, 10 g glog - plod.

Priprava: 1 čajno žličko mešanice prelijemo s skodelico vrele vode, pustimo stati 10 minut.

Čaj precedimo, pijemo ga 3 krat na dan po eno skodelico.

Čaj pri vnetju sklepov

Zmešamo sledeča zelišča: 50 g kopriva - zel, 30 g gozdni jagodnjak - list, 20 g njivska preslica - zel.

Priprava: 1 čajno žličko mešanice prelijemo s skodelico vrele vode, pustimo stati 10 minut. Čaj precedimo, spijemo ga 3 skodelice na dan, po vsakem obroku

Čaj pri aknasti koži

Zmešamo sledeča zelišča: 30 g divja mačeha - zel, po 20 g (kopriva - list, navadni regrat - korenina, vrtni ognjič - cvetni lističi), 10 gozdna jagoda - list.

Priprava: 1 čajno žličko mešanice prelijemo s skodelico mlačne vode, pustimo stati 15 minut. Čaj precedimo, pijemo ga 3 krat na dan.

Lahko, pa si s tako pripravljenim čajem tudi umivamo mesta, kjer so akne.

Osvežilni čaj

Pripravimo mešanico enakih delov listov gozdnega jagodnjaka, robide in smrekovih vršičkov. Za skodelico čaja vzamemo čajno žličko mešanice, prelijemo z vrelo vodo in pustimo stati 6 do 8 minut, čaj lahko osladimo s sladkorjem ali medom. 

Tinktura

Liste gozdnega jagodnjaka nabrane v času okrog 21. junija, natrgamo in jih naložimo v kozarec s širokim grlom, tako da je ½ kozarca natrganih listov. Preko prelijemo 50 % sadnega žganja, kozarec dobro zapremo in postavimo za 3 tedne v senco. Kozarec večkrat pretresemo. Z razredčeno tinkturo večkrat splahujemo ustno votlino. S splahovanjem  preprečujemo vnetje dlesni in neprijeten zadah iz ust.

Jogurtov sladoled

V mešalcu zmešamo kozarček jogurta, enako količino gozdnih jagod, 3 jedilne žlice sladkorja in 1 zavitek vanilijevega sladkorja. Zmes damo v primerne posodice, te pa v zmrzovalnik. 

Jagodna bovla

Potrebujemo: ½ kg gozdnih jagod, 15 dag sladkorja, 2 litra dobrega belega vina, 1 liter penečega vina.

Priprava: jagode posipamo s sladkorjem in pustimo 1 uro v hladilniku. Nato prelijemo z belim vinom in ponovno postavimo za 1 uro v hladilnik. Preden postrežemo, prilijemo še ledeno peneče vino.

Jagodni liker

1 kg gozdnih jagod med prsti zmeljemo, damo v večji kozarec s širokim grlom, dodamo ½ kg sladkorja ter prelijemo z 2 litra 50 % dobrega sadnega žganja ali tropinovca. Kozarec postavimo na sončno mesto za 3 tedne. Večkrat pretresemo, da se sladkor raztopi. Po treh tednih je liker gotov. 

Jagodni sirup

Potrebujemo: 5 kg zrelih gozdnih jagod in 5 kg sladkorja.

Priprava: jagode preberemo, operemo in odstranimo peclje. Odcejene damo v nepoškodovano emajlirano posodo, pretlačimo in pustimo čez noč na hladnem. Naslednji dan jih pretlačimo skozi drobno sito. Dobljeni sok zavremo dodamo sladkor in še enkrat zavremo. Med kuhanjem odstranjujemo peno, ki se nabere na površini. Sirup še vroč nalijemo v prekuhane in ogrete steklenice in jih dobro zapremo. Hranimo jih v suhem, hladnem in temnem prostoru. Pred uporabo sirup razredčimo z vodo.

Jagodni kompot

Potrebujemo: ½ kg zrelih gozdnih jagod, ¼ kg sladkorja, lupina ene limone, skorja cimeta.

Priprava: jagode preberemo, operemo in pustimo, da se odcedijo. Potem jih potresemo s sladkorjem in kuhamo brez vode. Začinimo z limonino lupino in cimetom. Sok odcedimo, še malo pokuhamo in ponovno zlijemo na jagode.

Jagodne palačinke

Potrebujemo: 30 dag gozdnih jagod, 15 dag moke 1/8 l mleka, eno jajce, ščepec soli, sladkor, olje.

Priprava: jagode preberemo, opremo in pustimo, da se odcedijo. Iz mleka, soli, jajca in moke naredimo testo. Spečemo čisto tanke palačinke. Potresemo jih z gozdnimi jagodami, zvijemo in posipamo s sladkorjem.

 

Opis, slike in recepture pripravil: Borut Cerkvenič

 

 

 

 

Preberite še več člankov - Prehrana

Kaj sem se naučila o prehranskih dopolnilih?

Prehranska dopolnila so izdelki, ki vsebujejo hranila, ki jih lahko zaužijemo v obliki tablet, kapsul, praškov, kapljic ali drugih oblikah. Namenjeni so dopolnjevanju prehrane, saj vsebujejo...

Katere so zdravju prijazne diete?

Boj z odvečnimi kilogrami je marsikomu dobro znan, prav tako pa tudi dejstvo, da jih je mnogo lažje pridobiti kot izgubiti. Čeprav ob višku maščobnih oblog okoli pasu pomislimo na videz in...

Naravni viri kalcija

Kalcij je najbolj pogost mineral v telesu. Približno 99 odstotkov ga je shranjenega v kosteh in zobeh. Preostali del je razpršen po drugih delih, to je v krvi in v medcelični tekočini. V različnih...

Sadje, ki topi maščobe

Ko iščemo načine, da pokurimo maščobe, nam pride prav vse živo kajne? K sreči ste sladkosnedi na boljšem. Obstaja cela vrsta sadja, ki uspešno topi maščobe in ob tem nahrani telo s pomembnimi...

Hrana, ki uravnava hormone

Vse več je oseb, ki trpijo zaradi hormonskih neravovesij in vnetij. Pogosto jih spremljajo bolečine v sklepih, utrujenost, previsok krvni tlak, glavoboli in napihnjenost. Iz tega se običajno...

Katera je primernejša: brezkofeinska ali kofeinska?

Kava je eno od najbolj priljubljenih živil na svetu. Veliko ljudi uživa pri pitju kave, ampak želi omejiti vnos kofeina. Brezkofeinska kava je podobna običajni, le da ji odstranijo kofein....

10 koristi hrane, bogate z levcinom

Levcin je esencialna aminokislina, enden ključnih gradnikov mišične mase. Uporablja jo maščobno tkivo, jetra in mišično tkivo. Ko mišice s starostjo začnejo slabiti, pomaga levcin. Telo potrebuje...

Kako pogosto je priporočeno jesti?

Če ste kot večina, potem najverjetneje dnevno pojeste 3 glavne obroke, med njimi pa prigrizke. Načeloma je to dober način prehranjevanja, ampak govorimo »načeloma«. Najpomembneje je zadovoljiti...

Najboljši viri vlaknin

Je vaša prehrana revna z vlakninami? Če je temu tako, vam bomo v nadaljevanju predstavili najboljše vire le-teh, saj so vlaknine zelo pomembne za naše zdravje. Toda naj vas ne skrbi, da boste morali...

S hrano nad holesterol!

Obstajata dober (HDL) in slab (LDL) holesterol. Prvi je oblikovan tako, da se oprime odvečnega holesterola in ga odstrani iz telesa, medtem ko slab holesterol poskrbi, da se holesterol prične...

Prehranska dopolnila, ki se jim je potrebno izogibati na prazen želodec

Če uživate prehranska dopolnila, pri tem početju niste sami. Približno 70 % Evropejcev svoje zdravje dodatno krepi s pomočjo prehranskih dopolnil. Od teh pa dobrih 80 % predstavljajo starejši od 55...

Limona! Zdravilni učinki, načini uporabe in recepti

Limona je brezčasen sadež, ki najde mesto v prehrani v prav vsakem letnem času. Poleti kot osvežilna limonada, pozimi pa kot dodatek k čaju. Čeprav je večini znano, da limona vsebuje ogromno...

Dvokrpi ginko in njegovi zdravilni učinki

Dvokrpi ginko ( Ginkgo biloba L.) je živi fosil, ki zemljo krasi že dobrih 300 milijonov let. Zanimivo je dejstvo, da ni v sorodu s prav nobeno danes rastočo rastlinsko vrsto. Čeprav je v Evropi...

Stranski učinki probiotikov

Probiotiki so lahko koristen zaveznik, ko želimo izboljšati zdravje našega črevesja. Toda čeprav običajno ne povzročajo nobenih težav, se lahko določeni ljudje ob njihovem uživanju soočijo s...

Prehod na rastlinsko prehrano

Rastlinska prehrana pomeni konzumiranje hrane, ki je izključno rastlinskega izvora. Tak način prehranjevanja se osredotoča na minimalno predelano hrano in se deloma prekriva z veganstvom. Od...

Organski med in njegove prednosti

Ljudje med že vrsto let uporabljamo zaradi njegovega pestrega nabora zdravilnih učinkov. Znajde se v različnih zdravilnih pripravkih, kakor ga v določenih bolnišnicah še vedno uporabljajo za...

Kako se pravilno prehranjevati?

Program krono prehrane dr. Ane Gifing je edinstven, ker pomaga vsakem posamezniku, da dosega svojo idealno težo ob odličnem zdravstvenem stanju telesa, ne glede na to ali je teža previsoka ali...

Fižol namesto mesa

Vsesplošno sprejetje vegetarijanske prehrane bi lahko zmanjšalo emisije toplogrednih plinov za 63 odstotkov. Za mesojedce bi to predstavljalo težavo, saj iz rastlinske prehrane ne dobijo beljakovin,...